Nejčastější dotazy (FAQs)

Otázky na kočičí diabetes

  1. Co je polydipsie, plyurie a polyfágie?
  2. Jaké jiné choroby mají stejné příznaky jako cukrovka?
  3. Jaká je očekávaná délka života diabetické kočky?
  4. Je kočičí cukrovka podobná lidské cukrovce?

Co je polydipsie, plyurie a polyfágie?
Je pravděpodobné, že na ně narazíte, když si budete učit znát více o cukrovce. Tyto definice vám pomůžou:

  • Polydipsie je lékařský termín pro nadměrnou žíznivost, většinou si jí všimnete, když váš domácí mazlíček bude pít obrovská množství vody.
  • Polyurie je lékařský termín pro produkci velkého množství moči za určité odbobí, např. za den. Většinou je důsledkem polydipsie.
  • Polyphagie znamená konzumaci vetšího množství potravy nebo častější žraní.
  • nahoru

Které choroby mají stejné příznaky jako cukrovka?
Kočky s cukrovkou pijí častěji a močí více než zdravé kočky. Většinou mají dobrý nebo dokonce zvýšený apetit, ale většinou k tomu ztrácí hmotnost. Další časté choroby se stejnými příznaky jsou hyperthyroidismus a renální onemocnění.

Váš veterinář, aby diagnostikoval cukrovku, vyšetí hladinu glukózy v krvi a vyšetří moč na přítomnost glukózy a ketonů.

nahoru

Jaká je očekávaná délka života diabetické kočky?
S důsldenou efektivní terapií, úpravou životního stylu, adekvátním monitoringem by měla mít diabetická kočka stejně dlouhý život jako zdravá kočka stejného věku.

nahoru

Je kočičí cukrovka podobná lidské cukrovce?
Ano, jsou si velmi podobné. Ve skutečnosti vaše kočka bude užívat stejné léky, přístroje a monitoring jaký se používá i u lidských diabetiků. Největší rozdíl je v tom, že diabetická kočka většinou potřebuje aplikace inzulínu, minimálně na počátku terapie. Také je to šance, že kočka nebude muset potřebovat celoživotně injekce inzulínu, za předpokladu, že se začne s terapií zavčas.

nahoru

Diabetes u koček
Věděli jste?

Domácí mazlíčci, u kterých je cukrovka pod kontrolou mají normální příjem tekutin a objem moči, normální chuť do jídla, stabilní váhu a normální stupeň aktivity a je méně pravděpodobné, že se u nich vyskytnou komplikace cukrovky.

Vyplňte kvíz