Nejčastější dotazy

Dotazy na psí cukrovku

  1. Co je to polydipsie, polyurie a polyfágie?
  2. Jaké další choroby mají stejné příznaky jako cukrovka?
  3. Jaká je očekávaná délka života diabetického psa?
  4. Je psí cukrovka podobná lidské cukrovce?

Co je to polydipsie, polyurie a polyfágie?
Je pravděpodobné, že na tyto termíny narazíte, když budete studovat cukrovku domácích mazlíčků. Tyto definice vám pomohou:

  • Polydipsie je lékařský termín pro nadměrnou žíznivost, většinou si jí všimnete když váš domácí mazlíček bude pít obrovská množství vody.
  • Polyurie je lékařský termín pro produkci velkého množství moči za určité odbobí, např. za den. Většinou je důsledkem polydipsie.
  • Polyphagie znamená zvýšenou žravost během dne nebo častější žraní.

nahoru

Jaké jiné choroby mají stejné příznaky jako cukrovka?
Psi s cukrovkou pijí častěji a močí více než zdraví psi. Většinou mají dobrý nebo dokonce zvýšený apetit, ale většinou přitom ztrácí hmotnost. Další časté choroby se stejnými příznaky jsou Cushingův syndrom (hyperadrenokorticismus) a exokrinní pankreatická insuficience (EPI).

Váš veterinář, aby diagnostikoval cukrovku vyšetření psovi hladinu glukózy v krvi a vyšetří jeho moč na přítomnost glukózy a ketolátek.

nahoru

Jaká je očekávaná délka života diabetického psa?
Agresivní terapie cukrovky u psů je poměrně nová. Zatímco je v knihách udávána délka přežívání od primární diagnózy 2-5 let, v současnosti, pokud je hladina glukózy v krvi dobře hlídaná a pacient nevyvine další zdravotní potíže, se očekává normální délka života.

nahoru

Je psí cukrovka podobná lidské cukrovce?
Ano, obě choroby jsou si velmi podobné (typ 1 neboli inzulin-dependentní diabetes). Ve skutečnosti váš veterinář bude používat stejné léky, přístroje a monitoring jaký se používá i u lidských diabetiků. Největší rozdíl je v tom, že diabetický pes vždy potřebuje aplikace inzulínu a nemůže být adekvátně léčen humánními orálními hypoglykemickými léky.

nahoru

psí cukrovka
Věděli jste?

Domácí mazlíčci, u kterých je cukrovka pod kontrolou pijí a močí normálně, mají normální apetit, stabilní hmotnost a normální aktivitu a je méně pravděpodobné, že se u nich vyvine některá z komplikací cukrovky.

Vyplňte kvíz