Cukrovka u psa

Diagnóza a detekce

Cukrovka je jednou z možných chorob, která může postihnout vašeho psa vyditelnými změnami v chování a dalšími příznaky. To je důvod proč je důležité, aby váš pes byl důkladně vyšetřen alespoň jednou ročně nebo častěji, pokud to váš veterinář doporučí.

Znát příznaky cukrovky je první krok v ochraně zdraví psa. Pokud jakékoliv z následujících popisů odpovídá stavu vašeho domácího mazlíčka, promluvte se svým veterinářem, zda se u něj nemůže rozvíjet cukrovka:

  • Pije více vody než obvykle (polydipsie)
  • Močí častěji a produkuje větší množství moči za den nebo se mu stávají "nehody" v bytě (polyurie)
  • Stále vypadá hladově (polyfágie), ale udržuje si váhu nebo dokonce hubne
  • Má zakalené oči

Při vyšetřování vašeho psa na cukrovku, se může váš veterinář ptát na tyto příznaky a bude vyšetřovat celkové zdraví psa, kvůli vyloučení možnosti dalších chorob nebo infekcí. K tomu bude chtít váš veterinář vyšetřit moč vašeho psa na přítomnost glukózy a ketolátek ,a pokud bude doporučeno, bude vyšetřovat i hladinu glukózy v krvi. Diagnóza cukrovky je považována za definitivní, pokud je glukóza nalezena v moči a hladina glukózy v krvi je perzistentě vysoká.

psí cukrovka
Věděli jste?

Pití velkého množství vody, časté močení a nadměrná žravost (nebo častější žebrání o jídlo) ukazují na možný výskyt cukrovky.

Vyplňte kvíz