Diabetes u koček

Diagnóza a detekce

Cukrovka je jednou z možných chorob, která může postihnout vaši kočku vyditelnými změnami v chování a dalšími příznaky. To je důvod proč je důležité, aby vaše kočka byla důkladně vyšetřena alespoň jednou ročně nebo častěji pokud to váš veterinář doporučí.

Znát příznaky cukrovky je první krok v ochraně zdraví kočky. Pokud jakékoliv z následujících popisů odpovídá stavu vašeho domácího mazlíčka, promluvte se svým veterinářem o možnosti cukrovky.

  • Pije více vody než obvykle (polydipsie)
  • Močí častěji a produkuje větší množství moči za den nebo má "nehody" mimo kočičí toaletu (polyurie)
  • Stále vypadá hladově (polyfágie), ale udržuje si váhu nebo dokonce hubne
  • Je méně aktivní nebo spí více (je letargická)
  • Má prořídlou, suchou a matnou srst

Při vyšetřování vaší kočky na cukrovku, se může váš veterinář ptát na tyto příznaky a bude vyšetřovat celkové zdraví kočky, kvůli vyloučení možnosti dalších chorob nebo infekcí.

Vzorek moči vaší kočky může být testován jako první na přítomnost glukozy, ketolátek, a/nebo močové infekce. Pokud bude nalezena glukóza v moči veterinář bude také chtít vyšetřit hladinu glukózy v krvi a koncentraci fruktozaminu pokud je hladina glukózy v krvi konzistentně vyšší, je možné že slinivka vaší kočky neprodukuje dostatek inzulinu nebo je tělo kočky k inzulinu, který produkuje "rezistentní". Bez ohledu na příčinu způsobující vysokou hladinu cukru, vaše kočka trpí cukrovkou.

Diagnóza cukrovky je považována za definitivní, pokud je hladina glukózy v krvi perzistentě vysoká a v moči.

Diabetes u koček
Věděli jste?

Pití velkého množství vody, časté močení a nadměrná žravost (spolu s hubnutím nebo nepřibíráním na váze) ukazují na cukrovku, ale nejsou pro ni specifické..

Vyplňte kvíz